Kąpiele leśne, czyli SHINRIN-YOKU to zanurzenie się w atmosferze lasu, wywodząca się z Japonii prozdrowotna praktyka polegająca na powolnym, uważnym spacerze, w takcie którego możemy chłonąć las wszystkimi zmysłami i być w kontakcie z naturą i sobą. Badania nad wpływem takich spacerów na zdrowie człowieka (fizyczne i psychiczne), rozpoczęły się już w 1982 r. i ich prekursorem był profesor Uniwersytetu w Chiba, Yoshifumi Miyazaki.
DLACZEGO LAS?
Las, a w zasadzie odpowiednio długie przebywanie w nim:
zwiększa produkcję serotoniny,
zwiększa odporność,
osłabia reakcje zapalne i zmniejsza stres oksydacyjny,
zmniejsza poziom adrenaliny i kortyzolu,
wycisza układ współczulny i aktywuje część brzuszną nerwu błędnego,
nasz mózg w lesie generuje fale alfa i beta, co oznacza lepszą koncentrację i poprawienie procesów poznawczych bez uczucia zmęczenia,
obniża ciśnienie krwi (a raczej reguluje) i tętna,
obniża poziom glukozy we krwi,
zwiększa ugruntowanie,
zwiększa poczucie bezpieczeństwa,
zwiększa uważność i spostrzegawczość,
pozwala na odnajdywanie własnych zasobów
A to tylko obiektywny, zbadany wpływ lasu na nasz dobrostan, obok którego jest jeszcze cała masa subiektywnych, duchowych, relacyjnych, emocjonalnych czynników.
„Nasz układ nerwowy jest tak skonstruowany, żeby rezonować z punktami odniesienia wyznaczonymi przez świat przyrody”.
Florence Williams, Natura leczy.
JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?
Ubierz się wygodnie, uwzględniając warunki leśne i zamieszkujące las stworzenia – czyli raczej długie spodnie, pełne, wygodne buty. Zabezpiecz się przed komarami i kleszczami. Możesz zabrać ze sobą coś, na czym w razie chęci będziesz mógł/mogła usiąść lub się położyć. Jeśli potrzebujesz, weź ze sobą butelkę wody.
Terapia lasem, to aktywności w naturze, dostosowane do konkretnego przypadku i potrzeb, które mają na celu wspomaganie procesu psychoterapii.