Ćwiczenia bioenergetyczne

Alexander Lowen był amerykańskim psychiatrą i psychoterapeutą, twórcą analizy bioenergetycznej, zwanej w skrócie bioenergetyką – nurtu psychoterapii łączącego pracę z ciałem i umysłem.

Ćwiczenia bioenergetyczne wykorzystywane w Analizie Bioenergetycznej:

  • zwiększają poziom energii w ciele,
  • poprawiają elastyczność i witalność ciała,
  • zwiększają umiejętność autoekspresji,
  • pogłębiają oddech,
  • uświadamiają i pozwalają pozbyć się z ciała napięć,
  • pomagają odzyskać kontakt z ciałem (rozpoznawać jego komunikaty) i czerpać radość z jego funkcji.

Ćwiczenia w ramach sesji i do stosowania w domu, mają za zadanie zwiększyć ugruntowanie klienta.

UGRUNTOWANIE (lub uziemienie) to pojęcie stosowane w Analizie Bioenergetycznej A. Lowena, odnoszące się do relacji/kontaktu człowieka z rzeczywistością. Oznacza ściągnięcie pacjenta na ziemię, poprzez porzucenie przez niego iluzji i wyjście ze stanu zawieszenia. Ma również znaczenie dosłowne, czyli ustanowienie prawidłowego kontaktu z ziemią. Z punktu widzenia Bioenergetyki funkcja ugruntowania organizmu niczym nie różni się od obwodu elektrycznego wysokiego napięcia. Jest zaworem bezpieczeństwa nadmiaru pobudzenia.  To wszystko ma swoje odzwierciedlenie w tym, jak mocno stopy dotykają i czują grunt pod sobą.

Ćwiczenia prowadzone są przez uczestnika szkolenia psychoterapii w nurcie analizy bioenergetycznej prowadzonego przez Międzynarodowy Instytut Analizy Bioenergetycznej (IIAB) oraz nurcie Life Force Bennetta Shapiro, będącego w superwizji u trenerów obu modeli. W tej formie nie są psychoterapią i nie mogą jej zastąpić.